chAMPAGNEBLOGGEN
2013 > 08
Erkänt världen över för sin inredning, belysning, smycken, och hans smak för asymmetri, släppte Van Der Straten ursprungligen "Miroir" kollektion för Ruinart på Art Basel Art Collector Lounge, som visades på Basel och Miami Beach.
Inspirerad av fransk konst och extravaganta 1800-tals designade bord, passar kylaren tre flaskor av Ruinart och designades för att framhäva lyster och klarhet i Chardonnay druvan i Ruinart Blanc de Blancs.
Denna discokula blir garanterat knutpunkten på ditt nästa skumpapartaj!
Finns bara 50st "Miroir" Champagnekylare i världen med signatur av designern själv.
Franska designern Cédric Ragot använde en böjd form som följer linjerna i flaskan, som är gjord av en blandning av potatisstärkelse och återvinningsbart papper. Solid, lätt och ännu bättre, 100 procent biologiskt nedbrytbara, är fallet även naturligt isoterm, vilket innebär att din flaska skumpa hålls sval i upp till två timmar.
En design som är både miljövänlig, funktionell och elegant? Vem visste svaret skulle ligga i något så enkelt som en potatis. Den "Naturliga Clicquot är för närvarande en begränsad upplaga,men vi kan bara hoppas att det kommer att bli norm för branschen.
The Summer Escape Trunk
Det bästa är att nu kan du enkelt och bekvämt ta dryck med dig vart du än går,med hjul för ökad bekvämlighet.
Den begränsade upplagan av
Summer Escape Trunk
är en tjusig mobil bar, som innehåller allt du behöver för att njuta av Moët Ice Imperial och andra cocktails. Du stänger lätt igen din bar till en smidig resväska.
Ett extra plus får Ice imperial för den otroligt snygga designen, både ut/intvändigt av oss på Champagne.se
WE LIKE IT !
Snygg praktisk vinkylare
Bärbar Winecooler med plats för 6st buteljer
Den går även att användas för livsmedel.
http://www.ebay.com/itm/281098476057
Vi på Champagne.se är så glada för att hennes vackra foto pryder Maria Montazamis Carlifornia Chardonnay vin!
Grattis Jenny!
Mer nyfiken på MummNapa
http://mummnapa.com/
Mer nyfiken på Jenny?
http://memoriesbyjenny.com/
"Hej Nilla!
Hur står det till?
Jag är så glad för imorgon kör jag upp till SF för att hämta min syster, hennes barn och min moster som kommer till oss på besök i några veckor. Ska bli så mysigt att få busa, bada, äta & dricka gott samt lite shopping;)Skickar med ett foto på en av mina favorit skumpor från Napa Valley här i CA:) Tänkte dela denna med syrran & co nu...
Jag fotade ju Maria Montazami i mars och jag blev så glad när hon använde en av fotografierna till hennes egna vin, jättekul.
Hon ville även att jag ska komma ner till LA i oktober för att ta familjens julkort, skoj!!!
Vi odlar även egna druvor på vår tomt här i CA, men de är sk "Table grapes" som man bara äter, de är för söta för att göra vin av;) Andra blir det russin av. Vi bor ju i "russin dalen" här i CA. Sunmaids russins fabrik ligger ca 40 min från Fresno där vi bor!
Krams Jenny"
Have a fantastic day!
Sincerely, Jenny Gidstedt
Memories by Jenny &
California Nordic Boutique
Vi har fått lite mail och frågor om hur Champagne blev ett så stort intresse?
Enkelt...We love it!
eller kanske så här:
Vårt brinnande intresse i Champagne tror vi grundar sig i bra receptorer då framförallt doft&smaksinnen. Magnus med ett långt förflutet i Bar&Restaurang branschen där han drivit bar, bla den kända och omtyckta Bars&Stars i Västerås tillsammans med hockeyproffsen Niclas Lidström och Tommy Salo.
Under dessa år har Magnus testat det mesta i dryckesväg...och druckit ur olika "kärl"... som skumpa ur NHL bucklan som ni kan se på fotot nedan.
Nilla har känsla för smak och doftämnen är en specialitet, med rötter inom Spa &skönhetsbranschen bla eget Spa, Åhlens City Sthlm för Estée Lauder, Lancome, Guerlain och tar med sig känslan för doftsinnet och har mycket lätt för att plocka ut olika doft&smaknoter.
Det förra inlägget handlade om skörden av druvor i Champagne...här hemma vankas det faktiskt också skörd. Även om vår egen skörd är blygsam...äpplen och clementiner.
Ute på Gröngarnsåkern skördar bonden dygnet runt, även sena kvällar hör vi hur det brummar ute på åkern.
Det doftar höst...krispiga kvällar och nätter och syrsorna spelar för full hals...
Mysigt tycker vi!
ps. Äpplena är galet goda!
Som små mini prematur bebisar satt där på stockarna i små,små klasar. Åh jösses! så kallt där var. Närmare bestämt 2grader "varmt"...om man nu kan kalla det varmt den 23 maj och dessutom i Frankrike,Champagne. Brrr som vi frös. Och naturligtvis så hade jag (Nilla) som sitter bakom spakarna idag, INTE så varma kläder på mig, för jag är obotlig optimist när det gäller sommar och kläder. :))
Inte konstigt att druvorna var så petit !
Men det lär enligt våra kontakter i Champagne, ha ordnat upp sig trots den idiotkalla inledningen av sommaren, så nu ser vi fram emot den kommande resan till Champagne i början av sept.
Håll utkik här på bloggen, för uppdatering utlovas flera ggr/ dag under vår resa!
Druvorna brukar se ut så här i skördetid? Tror ni att de gör det?
* små druvor
Tillsammans med de glada vännerna
Roger & Stina vässade vi smaklökarna och spetsade till våra doftsinnen.
Stina tycker att Baron Fuenté är lite "kvillrig"
;)
Champagnetest Baron Fuenté Tradition
http://www.svd.se/mat-och-vin/champagne-ar-bra-for-minnet_8341334.svd
Till den engelska undersökningen
Så här öppnar ni en Champagne Roger Brun Brut 2000... en för övrigt underbar Champagne med läckert designad butelj med smal hals och utan tryckt label och med rep i den lackade korken!
Vi på Champagne.se älskar den!
ps.glöm inte att sätta tummen på toppen på korken...

Lyssna här:
Ett tidigare populärt sätt att bjussa på Champagne var "stekning"... ja i själva verket stekte man inte, utan duschade helt enkelt sin omgivning med skumpan. Det oavsett om du precis var nyduschad, hade fixat frillan för en tusenlapp, den nya svindyra klänningen och en väska i kalvskinn...satt du fel då blev du blöt.
Denna rätt så bisarra företeelse är nu mera endast tilllåten under ordnade former och i sk. VIP rum, eller möjligtvis utomhus.
Skumpasprutande
När man vaskar champagne innebär det att man häller ut champagnen i vasken, istället för att njuta av den. Vaskning har förmodligen uppstått som en reaktion på att champagnesprutande blivit förbjudet på många krogar. Den som" vaskar" beställer in två flaskor Champagne och ber helt sonika bartendern att hälla ut den ena buteljen i vasken....
Galet tycker vi !!
Enligt Marie Söderqvist, som är vd i analysföretaget United Minds samt författare till boken
Status – vägen till lycka, är vaskning inte bara en vild protest mot förbudet att spruta champagne: "Man ger fingret åt allt – förbud, global rättvisa, rädda planeten och jämlikhet.
Traskning innebär att man går in på en krog, beställer en flaska champagne, därefter lämnar man krogen/baren (traskar) utan att röra flaskan. Denna för oss lite udda förteelse har tydligen blivit en vidareutveckling av vaskning.
Hurvida ofta begreppen traskning eller föregångaren vaskning förekommer ute på krogarna är delade.
Foto hämtat från dn.se
Vi är mycket nyfikna på innehållet!
Vrakfyndet
– Det första man kände var eksmak. Sedan kom tobakssmaken och sedan vita russin. Enormt sött, men enligt Carl Jan Granqvist var det väldigt vanligt på den tiden, säger Christian Ekström.
– Den var jättefina små bubblar och absolut den godaste champagne jag druckit. Inte minst med tanke på historien.
Läs mer om vrakfyndet på aftonbladet
Foto: JACOB SAURÉN/ÅLANDSTIDNINGEN
Kräftor & Champagne gifter sig finfint med varandra.
De liksom hör ihop...sältan och dillsmaken. Tillsammans med underbar Västerbottenpaj, ja då blir det rena smekmånaden...lägg sedan till lite ostbollar och himmelska ostar på kex. Det blir garanterat ingen skilsmässa!
;)
Härlig vy från vackra Dimbo i Närke.
Gårdagens WOW hördes nog ända ner på torget i vår lilla stad igår kväll...Galet god skumpa! En ljummen augustikväll och en skvattgaletgod skumpa...inte illa :)
Som vanligt läser du mer om vår Champagnerating. genom att klicka på länken och läs om RL Legras.
Vi är väl kanske lite "nördar" när det kommer till avdelningen kork&grimma...
Dessa får nämligen ALDRIG kastas bort, vart vi än dricker Champagne så följer ALLTID kork&grimma med oss hem,
till vår korksamling.
Den har nu vuxit till sig rejält, så nu får de husera i vårt specialdesignade "kork" bord.
Ta gärna en titt på hur vi fixade vårt bord.
ps. innehållet i bordet kan varieras, även efter årstid.
Lycka till!
Vi är oerhört entusiastiska inför vår kommande resa till Champagne i sept.
Vi är då inbjudna av MR Lallier-Deutz till en privat visning av Champagne Deutz. Vi kommer att promenera genom Deutz Gardens upptill The Winery, vidare ner till deras vinkällare och grottor !!!
Vi går sedan vidare till William Deutz privata slott för en exklusiv provning med Mr Jean- Marc Lallier-Deutz!!
Vi kommer självklart att dela med oss av vår upplevelse hos Deutz.
Magnus&Nilla
Champagneglas SKÅL! i klart glas glas med optik i kupan levereras med avtagbar tofs som dekoration...SKÅL! och tack Maria för underbara glas att dricka ur!
Maria Montazamis vackra Champagneglas köper ni här!
eller
Champangeglas hos Reijmyre Glasbruk
Foto: Hämtad från Reijmyre.se
För dig som är flitig besökare på Champagne.se eller har varit på besök här...kanske kan ta svaret på den underbara lampan nedan...
Vi besöker ett av favorit husen...gissa vilket?
→
Här finner du svaret!
Här kan du bevaka och beställa din nya bok av Richard Juhlin!http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=917424308X
Du är inte bara vad du äter utan även vad du dricker. Nu har vindrickare kartlagts. Med stöd av en Engelsk undersökning som Sopexa (Fransk expert organisation) ligger bakom scrollade vi nyfiket vidare...
Etiketter
estée lauder ice sportsbar and restaurant tapas blindprovning valmont dom perinon bubbelgarn vinay vrakfynd le cordon bleu jml jacuesson snacks lafayette hela sverige bakar möbler sun sec dry smak champagneprovningar 1921 webbshop matlagningsstudio 1953 kiwi stol champagnebloggen garn lanson buthler&öhrlund facebook winegrowers vinprovning bouchon 007 louis roderer global 1,5l oak barell tre glas clicq'up calvados importer celler claude cazals blanc des millénaires 2010 bubbel&garn boosta luxury awards magazin millesimé rosé christmas stocking nyheter studio f12 macarone chmpagne charles heidsieck ks sales 4 nuits magasin instachampagne bubblor vvf tatar amulett yellow le bulles katt duval leroy 1996 park astoria frank bonville glass of bubbly award bouzy traditionell daniel champagne football opera ciceron de castellane launois perier jouet champagnekyl chemla champagnelådor champagnebar skaldjursgryta dom perignon enotheque 1969 #40andfabulous caminito del ray 2012 perrier-joüet jaqouart blog 1998 manikyr de la motte homemadebycecilia bubbel & gran lovely vaskaning lancome stoppers parmesan elisabeths ost&delikatesser champagne goutorbe 2005 de casellane bliard-moriset blanc denoirs honung les fabulleuses champagne middag jaquart julgran body builder bollinger rd fun inspiration mellokväll johan magnusson henin de louvin hippo canis happy new year cuvee des sires café egoïste vingård champagne club bmw testing cramant regeringsgatan travel dressage global champagne day rd bollinger massé champagne paul déthune newsner players inn rosor fradagskocken jewelery horses comters de champagne podcast 2003 champagnehus ruinart le lion lavino cave cobetckoe smycken julstrumpa champagne importörer r.d.2002 cheese 77321 beaumont de crayeres hotel jean moët charms avize mousse choklad foisgras secret almond oethnothéque jessica almenäs first hotel nöt dn foie gras les berceaux klubba wilmart wallmans salonger 1995 tv-kock methuselah tony hermansen moonlight deutz 2012 test barbie coffee santé www.gordonramsayrestaurants.com castle andalusien risotto r.d. 1996 vinproducent champagne boizel avocado friends p.lex pure lanouis baby vår nobelpriset world dustin group ab vilök tilltugg.ost e.leclerc cancerfonden belle bleu summer taittinger båt bars&stars la grande dame @hippocanis cakes&bubbles 2019 sandbeige björnstierne antonson white label hurè fre`res meny bröstcancerfonden champagnekork reservvin diadema magnumbutelj podd champagne master class silvferbielke bröllop drink 1955 dressyr bokförlag veuve cliqout @hippierutan svenska flaggan äpplen miroir 1962 tidning fashion anna nordin connoisseur podcast bubbel&garn riksmästerskap môet&chandon hubert paulet julklappstips bubbel&böcker hans wahlgren lobster smycke väska goutorbe skatten louise 2004 vertical grand reserve bonnaire hemlighet vanilla creme soccer show joseph perrier nicolas feuillatte brioche guy charbaut 1998 champagne makare hund blindtest körsbär boksläpp rogerbrun annas nagelsalong new year newborn louis massing jubileums auktion rosè pascal henin glass fransk manikyr näsby slott v75 exton park chef lyx.se hotelcaferoyale bord champagnelounge skördetid pernilla wahlgren bmw x6 wahlgrens värld promotion @evelinagranstromart showroom fredagskocken.se 1988 ice mousserande vin spa divine resa cellar perrier jouët veuve clicquot christian denis champagne deutz we cooler hatt et söner music william deutz 2000 champagne.se champagne cava team_champage veuve cliquot hotell champagne champagneglas henri goutorbe nhl salon 1985 christina schollin glass of bubbly grand cru vintage 2011 champagne alaya gosett cristal 2005 lantliv champagne flower sportbar england undersökning perrier jouet maria montazami instagram 1999 en doft av champagne winecooler pinot menuier stall grimma gård extra brut familjeninerja roger brun 2000 provning dinner cuvée hotel bubbles dryckesauktion mattias larsson champagne salon butelj 1996 bok svd vin london fredagskocken krug 2000 nerja wine mood stockholm youtube charles heidsieck cristal fredagskocken mattias larsson blogg pinot systembolaget belle epoque vinkylare dompa rosé ay stockholm grand cru brut sommelier deutz vintage aÿ champagneprovning pinot noir france champagne roger brun champagne_se roger brun champagne champagne.se @champagne_se skumpa tasting bollinger chardonnay frankrike reims dom perignon enköping bubbel champagne bollinger richard juhlin grimma gård champagne provning a sense of champagne epernay champagne dom perignon pool lantliv dhondt-grellet pommery blanc de blancs candle stockholms stadsauktion pol roger champagneglas popup lounge champagn.se niiinis.se comtes romance restaurant champagne lounge prestige diebolt-vallois sweden andreas larsson lalliere deutz domperignon_official vinhus glas 2004 moet and chandon stockholms auktionsverk druvor årgång tarlant food 2006 mat moet&chandon 2002 icebucklet skål bukowski unik la vinocave champagnekylare louis roederer tv4 degustasion vardagslyx forskning le mesnil bubbly spanien tradition paris francois chaumont nyår kork jacuzzi guy de chassey harvest mansion chateau de rilly môet chandon champagne hatt et söner grande année salon 1990 sur-oger emilé gallé jerobaum doft spapool 1947 sec 2013 kock 2018 louvois pearls magnum ice imperial guy charlemagne working equitation skörd kristall chefredaktör rjcc 2020 sverigepremiär hummer traskning sol chris o´neill henriot petrus restaurant london internationella champagnedagen gosset celebris audio/video skumpasprutande carl-jan granqvist cristal 2006 balcon de europa 40år munskänkarna eld restaurang semla auktion pico de gallo sun dawn whirlpool gucci balthazar team_champagne degorgering kylväska musik castel champagnegodis champagne day carolina gynning hubert polet lasse olsson golf bolaget rm bolly h.goutorbe god jul malou efter 10 magic minnet strawberry danyel couet adam alsing 1990 madame bollinger mercier roses millisime newsner.com rhum zacapa millesimé mesnillésime goutorbe 2005 reserve vine vinkorkar galopp light ekfat design cuperly mio möbler rasmus haid-bondergaard anna-lena sventelius wineholder oeilly henriot 38 bil reijmyreglas plentitude lamm le clerc briant julmarknad ica skinny melodifestival mineraler stockholms matoperahus covid-19 stol blancs des millenaires 2004 la familia mall of scandinavia guy charlemang le bouef dykare paul dethune bubbelogarn mustige mauri #fuckcancer valmontcosmetics fine dining karré henri krogen dryck grattis diebolt tasted journal nails chilli egoiste sportsbar brut nature nyfödd cristal 2004 petrus london nyckelskåp la pelle signering fotboll grönstedts dog paul clouet playa de torrecilla min matstudio chanel salmanazar brother handboll nyhet på systembolaget castel jeanson marie-therese bonnaire sus nordström big blue fyra flighter louise sea breeze hockey diamant nicolas d`olivet goldmedal draken i rummet legrandsommelier chardenne-ardenne 2017 1949 news piano demens örter pol roger 1990 rix fm cristal 2002 flowers henri giraud creme brulée clementiner rj cc hippierutan comtes de champagne charlle polaris james bond vinställ cheer canter carlifornien bildekal skål! podden p2 mio enköping grimma rosa bandet champagne taittinger niclas lidström kräftor jean diot palate krom nina hermansen tourinos pinotnoir bbc hjälmaren 15liter familjeninerjaspanien frank förnestig #tillsammansmotcancer skintreatment hotel la paix klang market castellane dustin water vindrickare sommar prinsessan madeleine alexandre bonnet gordon ramsey oliver gosset konferensteknik stekning njut prinsessa gottnytt år markus del monego naglar barkarby fire fruktig drycker dom perignon p2 2000 sunset armani tips cave champagnekällare vanilj kräm svt1 claude casalz gåsleverpaté champagnens dag 2008 flaskstorlek alaya bror icehockey beställningssortiment enköpings fältridklubb selection susanne nordström christmas cervera au petit fourneau grand cuveé brut eco william deutz cuvee reservee 2011 guldmedalj gunilla von platen wearing memories boliinger rysk champagne la paix vinkällare rating bistro bombance vinn adams pengar glaskonst balcón de europa esprit passagen bro galopp ljus diplom ny podcast pierre jouet la familiale charlotte haid-bondergaard cathrine latrive vinhäst bukowskis dessert fotograf strape wineyard billecart-salmon bollinger r.d. 1988 des sires cakes&bubbles london divine le clerc rosa race horses ryska posten mello regina nose champagne tips stockhoms stadsauktion v.i.p klang specilaclub vingårdar fabulleuses ice bucklet champagnehink uppdrag mat #cancerfonden hotel castel jeanson brie västerbottenost poolside
Länkar
- Hemsida24
- Villasolnäs
- Henin Delouvin Champagne
- garnBloggen.se
- Roger Brun Champagne
- Petraelisson
- Champagneclub
- Vinklubben
- Maisons Champagne
- Deutz Champagne
- Môet Chandon Champagne
- Taittinger Champagne
- Bollinger Champagne
- Lanson Champagne
- Krug Champagne
- Gula Änkan
- Henri Giraud
- Pascal Henin
- Pierre Peters
- Roederer
- Salon
- Tarlant Champagne
- Champagne resa Lantliv
Björn » CHARLES HEIDSIECK BLANC DES MILLÉNAIRES VINTAGE 1985: ”Jag köpte två flaskor när den släpptes på Systembolaget. Syftet var först att ha..”
Carolyn Ahvenainen » YOUTUBE INSPELNING med MUSTIGA MAURI PÅ GRIMMA GÅRD: ”Så härligt att se och kul att både Frank och Magnus vågade sig på att byta liv e..”
Harry » YOUTUBE INSPELNING med MUSTIGA MAURI PÅ GRIMMA GÅRD: ”Bästa Mauriavsnittet någonsin! Tack vare Frank o Mange, så himla härlig personer”
Tony » TONY 40 & FABULOUS: ”MEN WOW!!! Hittade detta NU!!!!! Vilken underbar läsning. Vart så sjukt glad och..”
Maria Wahlberg » Dryckes auktion: ”Har en jubileumschampagne i jugendstil i orgionalkartong från 1988 Champagne Per..”